Raamat “Balletikeha tunnetamine”

Annemari Autere koduleht http://annemariautere.com/

Annemari Autere BalletBodylogic on sündinud läbi 20 aasta pikkuse rännakute tee, mis tänaseks on koondatud raamatusse „The FeelingBalletbody“ (eesti keelse väljaandena “Balletikeha tunnetamine”). Raamat viib lugeja tantsija kehamaailma arusaadavas ja humoorikas kirjelduses ning vastab küsimusele, kuidas tantsida balletti ja olla kunstiliselt väljenduslik efektiivselt ja pingutusevabalt. Kuigi süsteem on sündinud läbi fookuse balletile, siis kehtib see liikumise ja tantsimise kohta tervikuna. Ei ole vahet, kas tantsime rahvatantsu või jazz´i või tegeleme hoopis võimlemise või somaatilise treeninguga – keha on ikka sama ning allub samale loogikale ja toimimise mehhanismidele kui nn balletikeha.

Annemari Autere on tulnud välja teatud mõttes revolutsiooniliste mõtete ja lahendustega. Nagu iga süsteemi või metoodikaga, mis puudutab kehaga töötamist, lähtub see looja enda kehalisest võimekusest, liikumismustritest, harjumustest ning vajadustest ennast muuta või arendada tantsulist võimekust. Minu kogemus toetab mõtet, et igas süsteemis on midagi universaalset, üldistavat, kõigile sobivat ning midagi, mis ei pruugi töötada iga keha jaoks. Annemari Autere praktilised sessioonid tantsuteaduse konverentsidel tekitasid suurt huvi ja erinevaid arvamusi. Oli neid, kes tundsid muutust, vabanemist kehas, ja oli ka neid, kes ei saanud aru, miks just sellised harjutused – nad ei tundnud midagi.

Annemari Autere sõnum on, et ei tohiks pimesi järgida reegleid, mis on ajast aega olnud kehtivad, vaid peab kuulama keha ning järgima selle tarkust ja loogikat.

Mul on väga hea meel, et Annemari Autere on koondanud enda kogemuse, teadmised ja otsingute tulemused BalletBodylogic süsteemi ja kirjutanud raamatu, mis on tantsijale kehaga töötamisel äärmiselt vajalik. Ma julgen isegi öelda, et raamat on unikaalne oma käsitluses. Annemari Autere soovitab raamatu alguses mitte kinni olla üldtuntud tõdedes balletikehast ja -harjumustest, tema mõtted ning harjutused jätavad omakorda ruumi igaühe interpretatsioonile lähtuvalt enda kehast.   

Inna Sulg’i kaaskiri raamatu eesti keelsele väljaandele, mis kahjuks jäi trükivariandist välja (algaja kirjastaja äpardused).